26 септември – Европейски ден на езиците
26 септември е провъзгласен за Европейски ден на езиците от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз на 6 декември 2001 година, която е обявена за Европейска година на езиците. Целта на празника е да насърчи изучаването на чужди езици в Европа.
Основните цели на Европейския ден на езиците са да:
- осведоми обществеността за важността от изучаването на чужди езици и да разнообрази обхвата на изучаваните езици, за да повиши нивото на многоезичност и междукултурно разбирателство;
- популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа;
- насърчи изучаването на чужди езици във всяка възраст, не само в училищата, но и извън тях.
Спазвайки тези правила хората, млади и стари, са насърчени да започнат да изучават език или да се гордее с вече съществуващите си езикови умения. Също така, отговорниците за предоставянето на достъп до езиковото обучение са насърчавани да правят изучаването на езици по-лесно и по-приятно, както и да подкрепят политическите инициативи за популяризирането на езиците.
Съществуват около 225 местни езика в Европа, което е около 3% от световните езици. Повечето европейски езици са от индоевропейски произход. От към края на 18 век, най-разпространеният език в Европа е бил руският, който заменил френския. Броейки само хората, чийто роден език е руският, около 150 милиона говорят руски ежедневно, следван от немския език – ок. 95 млн., турски– ок. 80 млн., английски и френски са с по около 65 милиона говорещи, италиански– 60 милиона, испански – 40 милиона и т.н. Българският език е говорим от около 7 милиона само в България. Що се отнася до изучаването на езиците, английският е на челно място по брой изучаващи го в Европа, следван от немския, френския, италианския, руския и испанския.
Ученици от прогимназиалния и гимназиалния етап в СУ „Христо Смирненски“, гр. Гулянци отбелязаха Европейския ден на езиците с беседи и рисунки по темата.
26 септември в историята:
Събития
1371 г. — В Битката при Черномен армията на османския султан Мурад I разгромява обединените сили на сърби и българи.
1580 г. — Сър Франсис Дрейк и неговата експедиция акостират в Плимут след 33-месечно околосветско пътешествие. Те стават първите британци, обиколили Земята.
1687 г. — Партенонът в Атина е частично разрушен след експлозия причинена от бомбардировките на венецианските сили срещу Османската армия, разположена край Атина.
1907 г. — Английската колония Нова Зеландия става доминион – самоуправляваща се държава в състава на Британската империя, признаваща върховната власт на английския крал (кралица).
1918 г. — Започва последното голямо сражение през Първата световна война – битката за Аргон.
1934 г. — Пуска се на вода най-големият пътнически кораб на компания „Кунард лайн“ „Куин Мери“.
1950 г. — Войски на ООН завземат отново Сеул от севернокорейците.
1957 г. — Спектакълът Уестсайдска история на Ленард Бърнстейн започва да се играе на Бродуей.
1960 г. — В Чикаго е проведен първият телевизионен предизборен дебат между кандидатите за президенти Ричард Никсън и Джон Кенеди.
1960 г. — Фидел Кастро произнася най-дългата реч в историята на ООН - 4 часа и 29 минути, с която обявява подкрепата на Куба за СССР.
1961 г. — Боб Дилън прави дебюта си.
1962 г. — Обявено е създаването на Арабска република Йемен.
1969 г. — Издаден е предпоследния студиен албум на британската рок група Бийтълс – Abbey Road.
1983 г. — Студената война: Съветският военнослужещ Станислав Петров предотвратява потенциална световна ядрена война, след като правилно приема, че предупреждението за ракетно нападение от страна на САЩ е компютърна грешка и не изпълнява предписанията за ответна реакция.
1984 г. — Китай и Англия постигат споразумение за преминаването на Хонконг под китайско управление от 1997 г.
1988 г. — Атлетът Бен Джонсън връща своя златен медал за бягане на 100 метра на XXIV летни олимпийски игри в Сеул заради положителни допинг проби.
1989 г. — Европейската общност приема план за подпомагане на Полша и Унгария — програма ФАР (PHARE).
1996 г. — Правителството на България подготвя протокол за присъединяването на страната към Световната търговска организация (СТО).